Taciz ve Tecavüz Mağduru ne yapmalı?

Ağustos 17, 2020 - Okuma süresi: 4 dakika

1) Öncelikle bu suçun mağduru olduğunuzu bu suçun işlenmesinde asla sizin hiçbir etkiniz ve sorumluluğunuz olmadığını kabul edin. Asla kendinizi suçlamayın.

2) Kesinlikle duş almayın, etrafta hiçbir şeye dokunmayın. Üzerinizdeki giysileri ve iç çamaşırları yıkamayın.

3) En kısa sürede şikayette bulunun. Çünkü ne kadar erken başvuruda bulunursanız olayın kanıtlanması o kadar kolay olur.

Peki, nerelere başvurabilirim?

*CUMHURİYET SAVCILIĞI

*ALO 155 POLİS

*ALO 156 JANDARMA

*ALO 183 AİLE, KADIN, ÇOCUK, ÖZÜRLÜ VE SOSYAL HİZMET DANIŞMA HATTI

4) Yakınlarınızı arayıp bilgi verin ve yardım isteyin.

5) Giysileriniz dahil etraftaki her şeyin delil olabileceğini ve mağduriyetinizi kanıtlamanızda yardımcı olacağını aklınızdan çıkarmayın.

6) Alacağınız sağlık raporu davanızın en önemli kanıtlarından birisi olacaktır. Sizi muayene eden hekime olayı çekinmeden anlatın. İstenmeyen hamilelik dahi aklınızdaki tüm soruları sorun. Hekimin sorularını da yanıtlayın.

7) ”Kanıtlayamam” diye korkmayın. Sizin beyanınız ve hakkınızda hekimlerin vereceği rapor çok önemli kanıtlardır. Hukuk ve yasalar sizden yanadır.

8) Hak arama özgürlüğünüzü kullanmanızın sadece size değil tüm topluma yararı olacaktır.

*Haklarınızı aramazsanız ömür boyu pişmanlık yaşayabilirsiniz. Yapanın yanına kalmamalıdır.

*Şunu bilmelisiniz ki tecavüzcüler ve tacizciler en çok da mağdurun çekinerek onları şikayet etmeyeceğinden cesaret alıyorlar.

9) Cinsel istismar suçlarının bazıları için yasada hak düşürücü 6 aylık şikayet süresi vardır. Hak kaybına uğramamak için bu süreye dikkat edin.

(TCK: 73:Soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olan suç hakkında yetkili kimse altı ay içinde şikayette bulunmadığı takdirde soruşturma ve kovuşturma yapılamaz. Zamanaşımı süresini geçmemek koşuluyla bu süre, şikayet hakkı olan kişinin fiili ve failin kim olduğunu bildiği veya öğrendiği günden başlar)

10) Sadece ceza davası açılmasıyla yetinmeyin, tazminat davası açın. Mutlak surette özellikle duyduğunuz elem ve üzüntü için manevi tazminat talebinde bulunun. Bu parayı siz almak istemeseniz de istediğiniz bir yere bağışta bulunabilirsiniz.

11) Ayrıca bu travmayı tek başınıza aşmanız zor olabilir. Bu nedenle psikolojik destek almalısınız.

12) Cinsel taciz cinsel amaçlı olarak bir kişinin sözle ve davranışla rahatsız edilmesidir. Ancak tacizde dokunma söz konusu değildir. Fiziksel olarak dokunma varsa bu durumda suç artık cinsel saldırı suçudur ve cezası çok daha ağırdır.

*Taciz mağdurları telefonla, internetle, davranışla veya sözlü olarak bir taciz baskısı altındaysanız bu durumda şikayetçi olabilir ve saldırganın ceza almasını sağlayabilirsiniz.

*Ayrıca ısrarlı taciz söz konusu ise saldırgan hakkında uzaklaştırma kararı talep edebilirsiniz.

Bu durumda size asla yaklaşamaz. Yaklaşırsa ayrıca uzaklaştırma kararını ihlal ettiği için hapis cezası alır.

13) Hak arama özgürlüğünüzü kullanırken endişe etmenize gerek yok. Devlet kurumları, barolar ve birçok sivil toplum kuruluşu size destek olacaktır.

Hakkımızda

Tacizvar.org sitesi sizlerin başınıza gelen tacizlere bir çözüm üretmek, süreç boyunca yanınızda destek olmak ve bu konuda başkalarının başına da benzer şeyler gelmesine engel olmak için oluşturulmuştur. Size rehberlik amacında kurulan bu sitede paylaşımlarınızı ispatlanabilecek şekilde ve kişilerin haklarını dikkate alarak yazmanızı, süreç sonrasında da tecrübelerinizi paylaşmaya önem vermelisiniz.