Taciz ifşası görünce yapılacaklar

Ağustos 18, 2020 - Okuma süresi: ~1 dakika

1- Kişinin beyanını esas alın. “Kadın/mağdur beyanının” ne olduğundan emin değilseniz okuyun, öğrenin. Sonra kişinin beyanını esas alın.

2- Sorduğunuz soru “Ya adam haklıysa?” değil, “Ya adam tacizciyse?” olsun.

3- Kişiye sizce bunun “neden taciz olmadığını” değil, taciz failine “bunun neden rahatsız edici olduğunu” anlatın. Emin olun kadınları ve lgbti+leri *aslında taciz edilmediklerine* ikna etmeye çalışan yeterince insan zaten var, onlara katılmayın.

4- Kişiye destek olun. Bundan sonra ne yapabileceği konusunda yardımcı olun, hiçbir şey yapamıyorsanız geçmiş olsun deyin.

5- Kişiye akıl öğretmeyin.

6- Kişiye destek olan insanlara akıl öğretmeyin.

7- Tacizciyi savunan kişilere akıl öğretin.

8- Kişiyi susturmak için kendi başınıza gelen daha büyük tacizleri sıralamayın, karşınızdakinin deneyimini önemsizleştirmeye çalışmayın.

9- Kişiye detay sormayın. Ancak detay anlatırsa inanacağınız izlenimi vermeyin, kişiye yeniden travma yaşatmayın.

10- Tacizcinin masumiyet ihtimalini, kişinin beyanının önüne koymayın. İstatistiklere inanın, taciz kültürünü bilin, ataerkiyi çöpe atın.

11- Bunların hiçbirini yapamayacaksanız susun. Ağzınızı açmayın.

Hakkımızda

Tacizvar.org sitesi sizlerin başınıza gelen tacizlere bir çözüm üretmek, süreç boyunca yanınızda destek olmak ve bu konuda başkalarının başına da benzer şeyler gelmesine engel olmak için oluşturulmuştur. Size rehberlik amacında kurulan bu sitede paylaşımlarınızı ispatlanabilecek şekilde ve kişilerin haklarını dikkate alarak yazmanızı, süreç sonrasında da tecrübelerinizi paylaşmaya önem vermelisiniz.