Geç saatte sokakte ne işimiz ola ki?

Ağustos 17, 2020 - Okuma süresi: 3 dakika

Aslında burada paylaşacağım şey ben tam da ailemin sınırlarını, bana "gösterdikleri" yaşam alanını reddedip bunları aşmaya çalıştığım zamanlarda başıma gelen bir olay. Gerçi durumu çözmek için geliştirdiğimi sandığım kişiliğimi kullanmak yerine yine aileme başvurdum, olsun. Aşamadığımız binlercesinden biri olarak kalsın o da.

Üniversitede birinci sınıf bitmek üzereydi. Finallerin sonlanmasına da bir hafta kadar vardı ve ben yaz boyunca evde oturmak istemediğimden, eve geç gelmek istediğimden vs. garsonluk yapmaya karar verdim ve çabuk da bir iş buldum. Yer istiklaldeydi ven 22.30 gibi işi bırakıp otobüs+minibüs yaparak eve ulaşıyordum.

İlk günler gayet güzel giderken bir gece minibüsten sokağın başında indiğimde benimle birlikte bir adam da indi. Önümden hızlı hızlı yürümeye başladı. Belirli bir mesafeyi koruyarak yürüyordu. Aslında önce farkında bile değildim adamın. Ama sonra telefon çaldı, ben çantamdan çıkarmaya çalışırken birden geri dönüp bana yaklaştı, benim korku dolu suratımdan çok hoşlanmış olmalı ki bir kahkaha patlattı ve "Korkma, gecenin bu saatinde sana eşlik ettim" diyerek uzaklaştı. Ben tam da bizim apartmanın önündeydim artık, eve gireyim bari dedim. Açıkçası hiç de arkadan seslenmek veya bir küfür sallamak da gelemedi aklıma, karanlık sokak ve ben öyle bir şey yapınca geri dönebilir. Sanırım böyle durumlarda bu "karanlık ve geç saat" durumu hem tacize ortam yaratıyor hem de tepkimizi soğuruyor.

Ertesi gün olayı unutmuştum. Akşam aşağı yukarı aynı saatte çıkıp minibüse yine ana duraktan bindim. Minibüs dolmayı beklerken baktım ki, o adam da biniverdi. Ve yer olmadığından (ben oturuyordum kenarda) tam da benim yanımda durup bana yapıştı resmen ve benim ineceğim durağın adını söyleyerek parasını uzattı. İlk aklıma gelen şoföre sapık bu adam indirin şunu demekti ama diyemedim. Böyle durumlarda hala otobüste tacizden şikayet eden bir kadına tüm otobüs ahalisinin "ayıp ayıp, baban yaşında adam" ya da "senin niyetin bozuk herhalde" diye çemkirmeleri gelir. Ben zaten bunları düşünürken minibüs hareket etti

Ne yapacağımı bilemezken hemen telefona sarıldım ve babamı aradım. "Beni sokağın başında bekler misin?" dedim. Bu söylediklerimi adam da duydu tabi. Sonra aradan 5 dakika falan geçti, benim durağımdan önce indi adam. Ama rahatlayamadım. Babam beni yolda bekliyordu, sordu tabi ne oldu falan diye. Ben de anlattım her şeyi, o da "olacağı buydu zaten, yarın gitmiyorsun bir yere" dedi. Bir çaresizlik duygusu kapladı içimi. Hatta bir ara babam haklı, o saate ne işim var dışarıda, adamlar neden gündüz cesaret edemiyor da gece çıkan kadınlara yapıyorlar diye düşündüm. Tek başıma üstesinden gelemeyip babamı aradığıma göre, demek ki ailemize karşı çıkarken kullandığımız "ben yaparım-ederim" temalı savları yerine getiremiyoruz dedim.

Durum hiçbir yere de bağlanmadı açıkçası. Hala dışarıda bulunma adına kavga veriyorum, bu kavgayı  verirken de feyz aldığım güç başıma bunlar gelecek olsa bile o tanımlanmış yaşam alanında kalamamanın yakıcılığı oluyor. Değişen şey ise, bugün başıma aynı şey gelecek olsa hiç çekinmeden etrafımdaki kitleyi adama karşı kışkırtmak olurdu:)

Hakkımızda

Tacizvar.org sitesi sizlerin başınıza gelen tacizlere bir çözüm üretmek, süreç boyunca yanınızda destek olmak ve bu konuda başkalarının başına da benzer şeyler gelmesine engel olmak için oluşturulmuştur. Size rehberlik amacında kurulan bu sitede paylaşımlarınızı ispatlanabilecek şekilde ve kişilerin haklarını dikkate alarak yazmanızı, süreç sonrasında da tecrübelerinizi paylaşmaya önem vermelisiniz.