Çocuklara en çok tanıdık ve akraba tacizi

Ağustos 17, 2020 - Okuma süresi: 3 dakika

Çocuklara cinsel istismarda bulunanların yüzde 89’unun tanıdık veya akraba olduğu belirlendi... 

Bir araştırma, adli makamlar tarafından cinsel istismara maruz kaldığı tespit edilerek psikiyatri kliniklerine gönderilen çocukların, en çok akrabaları ya da tanıdıkları tarafından tacize uğradığını, çoğunlukla tehditle susturulduklarını ortaya koydu.

Samsun’daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’ne başvuran ve en küçüğü 4 yaşında olan cinsel taciz mağdurlarını inceleyen Yard. Doç. Dr. Seher Akbaş, Yard. Doç. Dr. Ahmet Turla, Yard. Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, Yard. Doç. Dr. Ömer Büke, Dr. Ahmet Senses, Dr. Melih Nuri Karakurt ve Dr. Gökçe Nur Taşdemir, çocuklar üzerindeki ruhsal ve bedensel zararları araştırdı.

4 yıllık araştırma

Araştırma, “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniği”ne Aralık 2004-Nisan 2008 tarihleri arasında “cinsel istismara uğradığı” iddiasıyla başvuran 4-18 yaş arası 72 çocuğu kapsadı.

Yüzde 72.2’si kız olan çocukların ailelerinin çoğunlukla ilköğretim mezunu ve düşük ekonomik gelire sahip olduğu görüldü. Kızların yüzde 50’sinin, erkeklerin ise yüzde 25’inin beden muayenesinde bulguya rastlandı.

Tacizcinin nasıl bulunduğuna bakıldığında, çocukların yüzde 41.7’sinin kendisinin söylediği belirlenirken, yüzde 29.2’si başkasının tanık olmasıyla, yüzde 15.3’ü başkasının şüphelenmesiyle, yüzde 13.9’u ise polis tarafından bulunmasıyla ortaya çıktı.

Araştırmada ayrıca çocukların yüzde 40.3’ünün bir kez, yüzde 59.7’sinin ise birden fazla tacize uğradığı görüldü. Çocukların yüzde 9.7’si birden çok kişi tarafından istismara uğrarken, yüzde 97.2’si tehdit edilerek, yüzde 27.8’si armağan verilerek kandırıldı.

Sadece yüzde 11’i yabancı

Mağdurların yüzde 88.9’u akraba veya tanıdık birinin saldırısına uğradı. Tacizcilerin yüzde 66.7’sinin tanıdık, yüzde 22.2’sinin akraba, yüzde 15.3’ünün birlikte yaşanılan akrabalar olduğu belirlendi. Tacizcilerin sadece 11.1’i yabancı çıktı.

Çocukların tümünde psikiyatrik bulgu tespit edildi. Çocukların yüzde 51’inde depresif bozukluk, sadece kız çocuklarda ise yüzde 13 oranında intihar girişimi belirlendi.

Hakkımızda

Tacizvar.org sitesi sizlerin başınıza gelen tacizlere bir çözüm üretmek, süreç boyunca yanınızda destek olmak ve bu konuda başkalarının başına da benzer şeyler gelmesine engel olmak için oluşturulmuştur. Size rehberlik amacında kurulan bu sitede paylaşımlarınızı ispatlanabilecek şekilde ve kişilerin haklarını dikkate alarak yazmanızı, süreç sonrasında da tecrübelerinizi paylaşmaya önem vermelisiniz.