Erken ve / veya Zorla Evlendirilmeye Karşı Neler Yapabiliriz?

52 gösterim
26 Haziran 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı

Biz kadınlar evlenip evlenmemeye ya da kiminle evleneceğimize karar verme hakkına sahibiz.

zorla evlendirmeSiz ya da etrafınızdaki bir kadın zorla evlendirilmeye çalışılıyorsa;

* Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ya da hemen en yakın polis merkezine gidip şikâyetçi olabilirsiniz.

* Eğer şikâyetçi olamayacak durumda iseniz, durumunuzdan haberdar olan herhangi biri de (akraba, komşu, öğretmen gibi) sizin için yetkililere başvurabilir.

* Yaşınız 17’den küçük ise polis merkezindeki memurların aldıkları ifadeleri hemen çocuk savcısına göndermeleri gerekir.

* Eğer 15 yaşında ya da daha küçük iseniz savcı doğrudan tedbir kararı alır ve bu kararı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gönderir. Bu durumda, İl Müdürlüğü, en fazla 5 gün içinde inceleme yapıp, gerekli görürse koruma kararı aldırır.

* Şikâyet etmekte geciktiyseniz, nikâh memurunun önünde “HAYIR” diyebilirsiniz. Böyle bir durumda, yasanın evlenmek için aradığı yaştan büyük olup olmamanıza bakılmaz, kimse evlenmek istemeyen birini “EVET” demeye zorlayamaz. 

erken2

* Evliliğin öngördüğü cinsel birleşmeyi reddedebilirsiniz. Eğer reddetmenize rağmen bu birleşmeye zorlanıyorsanız ya da istememenize karşın zorla birleşme gerçekleştiyse, o zaman savcılığa başvurup, evlilik içi tecavüze dair şikâyette bulunabilirsiniz (Ceza Kanunu madde 102).

* Ayrıca, zorla evlendirildiğinize dair savcılığa şikâyette bulunabilirsiniz. Duruma göre tehdit, hürriyeti tahdit (yani kişiyi özgürlüğünden yoksun bırakma) gibi suçlardan ceza davası açılabilir (Ceza Kanunu madde 106, 109).

* Aile Mahkemesi’ne başvurarak evliliği İPTAL ETTİREBİLİRSİNİZ (Medeni Kanun madde 149, 150 veya 151).

* Zorla evlendirilen bir kadın bu evliliğin geçersiz sayılmasını istiyorsa, eline geçen ilk fırsatta resmi makamlara şikâyette bulunmalıdır.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili tacizler

1 cevap 257 gösterim
24 Haziran 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
0 cevap 66 gösterim
1 cevap 32 gösterim
13 Mart 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı
0 cevap 45 gösterim
7 cevap 45 gösterim
29 Mart 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı

Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

359 üye

...