Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW)

60 gösterim
25 Haziran 2017 Genel kategorisinde Admin (12,970 puan) yazdı

Birleşmiş Milletler 1981 yılında, kadınların sadece kadın olduğu için karşılaştığı şiddet ve ayrımcılığı önlemek amacıyla Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ni, İngilizce kısaltmasıyla CEDAW’ı yürürlüğe koydu. Bu sözleşme dünyada kadınların evlilik, boşanma, kamu yaşamı ve bedenleriyle ilgili pek çok hakkını koruma altına aldı. Sözleşmeyi imzalayan devletler, kadınların insan haklarından erkeklerle eşit bir şekilde yararlanması için gereken düzenlemeleri hayata geçireceklerini kabul etmiş oldu. Türkiye de bu sözleşmeyi 1985 yılında imzalayıp onayladı. Yani Türkiye Hükümeti, ulusal yasalarını sözleşmeye uygun hale getirme sorumluluğunu üstüne almış oldu.

CEDAW’ı kabul eden ülke sayısı 2013 yılı itibariyle 187’dir. Sözleşmeyi kabul eden ülkeler kadınlara yönelik ayrımcılığı önleyen bir politika uygulamak, ulusal kanunlarını sözleşmeyle uyumlu hale getirmek ve CEDAW Komitesi’ne düzenli olarak rapor hazırlamak zorundadır.anayasa 90.madde-cedaw

Sözleşmeye taraf devletlerin CEDAW ulusal düzeyde yürürlüğe girdikten sonraki ilk yıl içinde, ilk resmi CEDAW İlerleme Raporunu BM CEDAW Komitesi’ne sunması gerekir. İlk ülke raporundan sonra her dört yılda bir rapor sunulur. Hükümetler bu raporlarla, CEDAW’ın maddeleri ve taahhütleri açısından, ülkelerindeki kadınların durumunu, gerçekleştirdikleri iyileştirmeleri ve devam eden sorunlarla ilgili CEDAW Komitesi’ni bilgilendirir. Komite de rapora ilişkin bir dizi yazılı ve karşılıklı görüşme sonucunda taraf devlete tavsiyelerini iletir. Bu tavsiyelere “Nihai Görüşler” denir. İlgili ülkenin sivil toplum örgütlerini de Komite’ye alternatif raporlar sunma yoluyla bu sürece katılabilirler. Bu alternatif raporlara da “Gölge Rapor” denir.

Taraf devletler, bir sonraki gözden geçirme sürecine kadar Komite’nin nihai görüşleri doğrultusunda Sözleşme hükümlerini yerine getirmeye yönelik adımlar atmakla yükümlüdür. Bu noktada, resmi rapordaki eksiklere dikkat çekmeyi ve kadının insan haklarının durumunu ülkedeki kadın örgütleri açısından değerlendirmeyi amaçlayan gölge rapor önem kazanır.

CEDAW gözden geçirme sürecine ulusal kadın örgütlerinin gölge raporları ile katılımı sistematik olarak ilk kez 1997 yılında gerçekleşti. Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği 1997 yılından bu yana Türkiye’nin CEDAW sürecine aktif olarak katılarak, gölge raporun hazırlanması ve BM’de savunulması konusunda çalışıyor.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili tacizler


Taciz var sitesi sizlere uğradığınız tacizlerin diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması ve çözülmesi için bir ortam sağlar. Bu konuda dayanışma içinde olarak ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eder.

Hikayenizi paylaşarak dünyaya cinsiyetçiliğin var olduğunu, kadınlar tarafından hergün karşı karşıya kalındığını ve tartışılması gereken meşru bir sorun olduğunu gösteriyorsunuz.
Teşekkür ederiz.
Sitemizde yazılan tacizlere rehberlik ve danışmanlık yapacak psikolog, rehber, sosyolog, avukat, pedagog veya bu süreçte yardım etmeye gönüllü aktivist arkadaşlara ihtiyaç duymaktayız. Lütfen üye olduktan sonra yardım etme talebini Admin kullanıcısına mesaj olarak iletiniz. Burası ancak dayanışma içinde işe yarar bunu unutmayınız.

119 taciz

46 cevap

0 yorum

359 üye

...